Euro’ya İhtiyaç Duymayacağınız Popüler Avrupa Ülkeleri

Avrupa turu denince akla gelen ilk şey Euro’nun son zamanlarda artışı ve bu kadar paraya nasıl gezebilirim düşüncesizidir. Avrupa’nın tüm ülkelerinde Euro kullanılmamaktadır. Euro ile yapılan geziler günümüzde cep yakmaktadır. Yurtdışı tatil planı yapanlar Euro kurlarını gördükçe vazgeçmektedir. Vazgeçmeye gerek ok ucuz yurtdışı tatili yapmakta mümkünüdür. Planın belli ise nereye gideceğin, ne alacağın ve ne yiyeceğin tatilini daha ucuz bir şekilde gerçekleştirebilirsin. Bu yazıda Avrupa’da yer alan fakat Euro kullanmayan daha ekonomik tatil yapabileceğin ülkeler hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Avrupa’nın ucuz şehirleri ile Avrupa tatilini daha ekonomik hale getirerek yurtdışı tatilinin keyfini sürmeye bak.

Macaristan

Avrupa Birliği içerisinde yer almasına rağmen kendi para birimi olan Macar Forinti kullanmaktadır. 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 40 Macar Forinti ’ne eşittir. Hal böyle olunca Avrupa ülkesinde Euro kullanmadan ucuz yurtdışı tatili yapılabilmektedir.

Macaristan’ın hem başkenti hem de en turistik şehri olan Budapeşte’yi hepiniz duymuşunuzdur. Tuna ve Git nehrinin çevresinde yer alan İstanbul’a çok benzeyen bir Avrupa şehridir. Gerek kültürü gerekse tarih konusunda oldukça yeterli ve her ruha hitap eden bir şehirdir. Euro kurunu düşünmeden gezebileceğiniz en güzel noktalardan birisi Macaristan – Budapeşte’dir.

Romanya

Geçtiğimiz senelerin en trend noktalarından birisi Romanya’nın başkenti Bükreş’ti. Avrupa’nın en çok tercih edilen şehirlerinden birisi olan Bükreş, Romanya’nın başkentidir. Avrupa ülkesi olan fakat Euro geçmeyen bir diğer ülke ise Romanya’dır. Romanya’da kendilerine ait olan Rumen Leyi kullanılmaktadır. 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 1,80 Rumen Leyi’ne karşılık gelmektedir. Gündüzleri birbirinden güzel müzelerinde gezinti yapabilir hava karardıktan sonra mükemmel yemeklerinin tadına bakabilir ve ardından sabahlara kadar eğlenebilirsiniz. Bükreş için ideal gün sayısı 3 gündür. 3 Günde Bükreş’i dolu dolu gezip unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz. Şehir içinde ulaşım asla çekmezsiniz. Turistler için otobüs bileti bulunmaktadır. Bu otobüs biletleri ile günlük haftalık aylık gibi binişler yaparak şehri rahatça gezebilirsiniz.

Rusya

Rusya bildiğiniz gibi Avrupa’da yer almaktadır ama Avrupa ülkeleri gibi değil kendine has bir tarzı bulunmaktadır. Dünyanın en önemli metropol şehirlerinden olan Moskova Rusya’nın başkentidir. Rusya gezi rehberinde Moskova mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Rusya para birimi olarak kendine ait olan Rus Rublesini kullanmaktadır. Rus Rublesi Türk Lirasından daha değersizdir. Fakat alım gücü daha farklıdır. Moskova’daki yaşam maliyeti Türkiye’deki gibi değildir. 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 10 Rus Rublesine eşittir. Fakat güzel bir Moskova gezintisi için 1000 Ruble günlük harcayacaksınızdır. Satın aldığınız şeyleri Türk Lirasına çevirdiğinizde çokta ucuz olmadığını kendindiniz göreceksiniz.

Bosna Hersek

Gerek kültürü gerek tarihi gerekse minimaliz düzeni ile her zaman sempati duyduğumuz Euro kullanmayan Avrupa ülkelerinden bir diğeri ise Bosna Hersek. Bosna Hersek’in başkenti ise Saraybosna’dır. Saraybosna herkesin mutlaka bir kere gitmesi ve kendini dinlendirmesi gereken şehirler arasında yer almaktadır.

Bosna Hersek kendi para birimi olan Bosna Hersek Markı’nı kullanmaktadır. Bu para biriminin kısaltması “BAM” olarak kullanılmaktadır. BAM Türk Lirasından daha değerlidir fakat Euro kadar daha değerli olmadığı için Bosna Hersek tatil planı diğer Euro kullanan Avrupa ülkelerine göre çok daha mantıklı ve caziptir. 1 Bosna Hersek Markı yaklaşık olarak 5 Türk Lirası’na denk gelmektedir. Yani nereden baksanız 5’te 1 oran vardır fakat günümüz Euro kuruna bakacak olursak neredeyse yarısı kadardır. Avrupa tatilleri arasında gezilmesi gereken güzel noktalardan birisi Bosna Hersek’tir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *