Kimlik Kartı İle Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

Yurtdışı seyahatlerin baş belası olan vize hem masraflı hem de bazen zorlu bir süreç olabiliyor. Bazen güldürüp sevindiriyor bazen üzüyor ve kırıyor bizleri. Bu sıkıntılardan kurtulmak için vizesiz hatta pasaportsuz seyahat edilen ülkelere turistik gezi gerçekleştirebiliriz. Yeni kimlik kartları ile seyahat edebileceğiniz 3 ülke bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere bu 3 ülke hakkında genel bilgiler vereceğiz. Unutmayın kimlik kartı ile yurtdışına çıkarken yalnızca turist olursunuz çalışma ve oturma izniniz yoktur.

KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti)

Yavru vatan Kıbrıs. Herkes kendine bir kere sormuştur Kıbrıs’a gitmek için pasaport gerekiyor mu acaba diye. Bu sorunun cevabını bu yazımızda vereceğiz. KKTC’ye uçak ile Türkiye’den ulaşım oldukça rahattır. Kıbrıs seyahatlerinizde pasaport sahibi olmanıza gerek yoktur. Fakat yeni kimlik kartı sahibi olmanız gerekmektedir. Eski kimlik sahibi olan kişilerin pasaporta ihtiyacı vardır. Yeni kimlik sahibi olan kişiler kimlik ile Kıbrıs’a gidebilir fakat 30 güne kadar izinleri vardır. 30 günden fazla seyahat edilecek kişilerin vize almaları gerekmektedir.

KKTC’de sadece 1 adet havalimanı bulunmaktadır. Ercan Havalimanı Kıbrıs’ın tek havalimanı ve turistik yerlere araba ile yaklaşık 1 saat uzaklıktadır. Kıbrıs’ın tüm şehirleri birbirine araç ile ortalama 1 saat 15 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Bu yüzden Kıbrıs seyahati planı yaparken tüm şehirlere en az 1 gün ayırmanızda fayda vardır.

  • KKTC Başkent: Lefkoşa
  • KKTC Nüfus: 330.000
  • KKTC Para Birimi: TL

Gürcistan

Yeni çipli kimlik kartı ile seyahat edebileceğiniz bir diğer ülkemiz Gürcistan. Karadeniz’de komşumuz olan Gürcistan Karadeniz’de bulunan bazı şehirlerimizden 1 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Genelde geniş kapsamlı Karadeniz turları içerisinde 1 veya 2 günlük Gürcistan ziyareti de bulunur. Pasaportunuz olmadan Gürcistan turlarına katılabilirsiniz. Veya kendiniz kimliğiniz ile birlikte vize olmadan Gürcistan’a gidebilirsiniz. Yeni kimlik kartınız ile Gürcistan’da 1 yıla kadar kalabilirsiniz. Fakat bu süre zarfında turist olarak ülkeye giriş yaptığınız için resmi olarak çalışamaz ve ülke vatandaşlarının haklarının hepsine sahip olamazsınız.

Gürcistan’a uçak bileti ile gitmek isteyen kişiler Tiflis şehrinde bulunan Tiflis Uluslararası Havalimanı’na uçak bileti almalılar. Veya deniz yolu ve kara yolu ile de Gürcistan’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Gürcistan’ Karadeniz iklimine sahiptir. Yılın belirli zamanlarında bol bol yağış almaktadır. Bu yüzden Gürcistan gezi planı yaparken hava durumunu mutlaka kontrol edin. Yanınıza kesinlikle ceket tarzı uzun kollu kıyafetler alın. Gürcistan’ın bazı bölümlerde çok fazla Türk bulunmaktadır. Bu yüzden çok yabancılık çekmeyeceksinizdir. Fakat mimari olarak çok enteresan ve tarihi yapılar bulunmaktadır. Sokaklarda gezerken gözlerinizi binalardan alamayacaksınız.

  • Gürcistan Başkent: Tiflis
  • Gürcistan Nüfus: 3.716.000
  • Gürcistan Para Birimi: Gürcistan Larisi

Ukrayna

Karadeniz’de kıyı komşumuz olan Ukrayna önerilerimiz arasındadır. Avrupa ülkesi olmasına rağmen ne vize ne de pasaport istemektedir. Para biriminin de TL’den değersiz olmasından ötürü son zamanlarda Türkiye’den çok fazla kişi ziyaret etmektedir. Ukrayna oldukça büyük bir ülkedir. Başkenti Kiev’dir. Denize girilen kısımları da yer almaktadır. Ukrayna gece hayatı hakkında kulağınıza illaki bir şeyler gelmiştir. Eğlenmeyi sevenler için biçilmiş bir kaftandır Kiev geceleri

Ukrayna’nın birçok havalimanına Türkiye’den direk uçuş bulunmaktadır. Direk uçuş yapabileceğiniz şehirlerden bazıları; Kiev, Lviv, Odessa, Zaporizhia ve Kharkov’dur. Türkiye’den yaklaşık 2 – 2,5 saatlik uçuşlar ile Ukrayna’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Ukrayna turları genellikle 4 gece 5 gündür. 5 günlük süreçte Ukrayna’nın 2 şehrini doyasıya gezebilirsiniz. Avrupai bir yapısı ve yaşamı olan ülkede mükemmel bir tarih yatmaktadır.

  • Ukrayna Başkent: Kiev
  • Ukrayna Nüfus: 42.076.000
  • Ukrayna Para Birimi: Grivna

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *