Yurtdışına Nasıl Çıkılır?

Bir çoğumuz henüz yurtdışına çıkma fırsatını elde edemedik. Ve bu tür seyahatlerde neler yapılması gerekiyor, nereden başlanması gerekiyor bilgi sahibi değiliz. Bazı kişiler seyahat ederken korku yaşamaktadır. Bu bir de yurtdışı seyahati ise durum daha da kötüleşiyor. Bu yazımızda yurtdışı seyahatlerden korkmamamız gerektiğine yurtdışına çıkarken çekinmememiz gerektiğine ve yurtdışı seyahati nasıl yapılır nelere dikkat etmeliyiz gibi sorulara cevap bulacağız.

Hangi Ülke?

Yurtdışı seyahatine başlamadan önce kendinize sormanız gereken ilk konu hangi ülkeye gitmek istiyorum olmalı. Herkesin görmeyi hayal ettiği ülke veya şehir mutlaka vardır. Hayalinizin peşinden koşacak mısınız? Eğer koşacaksan işin çok kolay. Eğer koşmayacaksan kendine bir ülke belirle ve bu ülkeye gitmek için kendine bir neden bul. Öncelikle internetten veya kitaplardan araştırma yap. Ve seni harekete geçirecek şeyi yakalamaya çalış. Bu bir mekan olabilir bir yemek olabilir veya bambaşka bir şey. Ama önemli olan sizi oraya sürükleyecek harekete geçirecek bir şeyin olması.

Bütçen Nedir?

En önemli sorunlardan biri maddiyat. Hayale kurmak güzel ve bedavadır 😊 Bu hayalleri gerçekleştirmek ise bazen çokça para gerektirmektedir.  Yurtdışı tatilinde para yurtiçi seyahatlere göre çok daha önemlidir. Çünkü yanınıza döviz almanız gerekmektedir. Döviz kurları ortada olduğu için zor bir hal almaktadır. Gideceğiniz ülkedeki günlük harcamayı yaşam maliyeti sitelerinden hızlıca öğrenebilir ve bütçe planlaması yapabilirsiniz. Eğer gitmek istediğiniz ülke bütçenize uygun değilse 2. planda yer alan ülke için planlama yapmanızda fayda vardır.

Pasaport & Vize

Yurtdışına çıkmanın temel kurallarından birisi pasaport sahibi olmaktır. Birkaç ülke haricinde pasaportunuz olmadan seyahat edemezsiniz. Bazıları için pasaport da yeterli olmuyor vize isteniyor. İşin içine vize girince gözünüz korkmasın bu sadece bütçenize biraz zarar vermektedir. Vize başvurularınız için biz her zaman destekçiniz ve yardımcınız olabiliriz. Eğer yeşil pasaport sahibi iseniz Avrupa ülkelerine vize almadan seyahat edebilirsiniz. Ama bazı ülkeler vardır ki örneğin; ABD, İngiltere Arabistan gibi pasaportunuzun türü ne olursa olsun vizeye tabii tutarlar. Bu tür ülkelere gidecekseniz turist olduğunuzu inandırmanız ve tekrar döneceğinizi belgelemeniz size vize alım sürecinde oldukça fayda sağlayacaktır.

Konaklama

Gideceğiniz ülkelerde para birimi konusunda bazen sorunlar yaşayacaksınız. Avrupa’ya seyahat ederseniz para biriminiz otomatik artacak bu yüzden birim olarak az olsa da Türk Lirasına çevirdiğiniz zaman can sıkıcı olacaktır. Örnek vermek gerekirse Avrupa’da geceliği 50 Euro olan oteli Türk Lirasına çevirdiğinizde 400 civarında etmektedir. Fakat birim olarak uygun olsa da TL olarak pahalıdır bu yüzden iş internete düşüyor. Dört koldan otel sitelerine saldırmanız gerekecek. Eğer lüks düşkünü değilseniz ve bütçeniz de kısıtlıysa bazı günler veya yurtdışı tatili boyunca hostellerde kalabilirsiniz. Özellikle kalabalık giden gruplar için hosteller oldukça mantıklıdır. Avrupa’da hostel konusunda asla sıkıntı çekmezsiniz. Eli yüzü düzgün içi dışı temiz birçok hostel Avrupa’nın neredeyse her şehrinde vardır.

Yeme & İçme

Temel ihtiyacımız da olsa yurtdışı tatillerinde insanlar gözüne farklı gözüken her şeyin tadına bakmak istiyor. Sokak lezzetleri olsun lokal lezzetler olsun oraya ait ne varsa yemek istiyor. Çünkü belki de başka hiçbir yerde böyle bir fırsat eline geçmeyecek. Yeme ve içme masrafı ufak gibi görünse de fazla olabiliyor bazen. Eğer bütçeniz yok ise yurtdışı tatilinde, gitmeden önce birkaç yemek belirleyecek ve bunlara para harcayacaksınız diğer öğünlerinizi daha fiyat performans yiyecekler ile geçiştireceksiniz. Sokak lezzetlerini deneyimleyeceksiniz. Çünkü sokak lezzetleri hem ucuz olurlar hem de lezzetli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *